Web Tasarım ve İnternet Hizmetlerinde Ekonomik, Pratik ve Kalıcı Çözümler...

Web Tasarıma yeni bir soluk kattık. Yüksek meblağlar ödemeden ekonomik bir şekilde web sitesi sahibi olabilmenin formülü üzerinde çalıştık ve ...

Bayimiz Olmak İstermisiniz?

web tasarımı, bayimiz olun,istanbul,ankara, izmir

Web Tasarımı

Alan Adı (Domain) Nedir?

domain alan adı
Alan Adı (Domain) Nedir?
Domain yani Alan Adı, en kısa tabiriyle sitenizin internetteki adresidir.Bu adrese İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır.Domain bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Yani Siz browserinizin adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine O IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. Domain bu anlamda hafızada kalması zor olan IP numaralarının daha kolay kullanımını sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse domain IP adreslerinin harfler şeklinde kodlanmasıdır.Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için ip adresi tanımlanır ve bu tanımlama ile Host dediğimiz sunuculara bağlantı sağlanır.Dolayısıyla sadece domain kendi başına internette hiç bir fonksiyonu olmayan bir ip numarasının görüntüsüdür.Hiç bir fonksiyonu yoktur derken önemsiz olarak algılamayın bir hosta bağlantı kurmasanız bile bir an önce internetteki adresinizi almanızı öneririm.Nitekim günümüzde bir çok firma kendi ismini zamanında tescil ettirmediği için yüksek meblağlar ödeyerek internetteki isimlerini almak zorunda kalabiliyorlar.Bir nevi domainler internetteki arsanızdır da denebilir.Dikkatinizi çekerim arsanızı zamanında alın çünkü artık domainler karabosada teşbihte hata olmaz derler ama durum gerçekten böyle, bir an önce adınızın, işyerinizin, firmanızın internetteki kimliğini almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslar arası domainler:

Bu tip domainler ABD’den ICANN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Bu ne demektir? Bu şu demektir: size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile.Bu nedenle bir çok domain parking üsülü ile adeta yastık altına atılmakta.Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır.

En çok bilinen domain uzantıları: com, net, ve org’dur.Bunu yanında info, name ve tv gibi yüzlerce domain uzantısı mevcut.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarında ki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ |||| nic.tr |||| adresinden yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve net.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir. Bu bölümdeki domainlerin bir çoğunun tescil işleminde tescil firmaları sizlerden belge istemek konumundadırlar.

Domain Sorgulamak  ve Tescil Ettirmek İçin Buraya Tıklayınız!

 

İletişim

  • destek[at]sitemolsun.com
  • satis[at]sitemolsun.com
  • DNS Bilgileri

    • ns1.sitemolsun.com
    • ns2.sitemolsun.com